وبلاگ

بگ فیلتر غبارگیر

خلاصه مطالب

بگ فیلتر غبارگیر

بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) یک سیستم کنترل آلودگی هوا می باشد که ذرات جامد موجود در هوا را با کارایی بسیار عالی حذف می کند . بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) از سال 1970 میلادی بعد از اختراع پارچه ها و الیافی که قابلیت تحمل دمای 350 درجه فارنهایت را داشتند، رواج بسیاری پیدا کرده است .
این فیلترها جهت غبارگیری ذرات با قطرکمتر از  10میکرون مورد استفاده قرار می گیرند. در فیلتر کیسه ای، غبار آلوده قبل از ورود به بگ فیلتر وارد سیکلون می شود، ذرات غبار با قطر بزرگتر پس از ورود، به سیکلون تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز و وزن به سمت  هاپر سیکلون هدایت می شود و مابقی بعد از ورود به بگ فیلتر برروی سطح خارجی کیسه های فیلتر جمع می شوند. زمانی که ضخامت غبار جمع شده بر روی کیسه ها به حدی برسد که جریان هوا به سختی عبور نماید، (افت فشار ) ایجاد شده، پروسه تمیز کردن (بسته به نوع سیستم کنترل) کیسه ها آغاز می شود.

سیستم بگ فیلتر دارای کاربرد بسیار فراوانی در محیط های صنعتی و در سیستم های تهویه صنعتی موضعی می باشند. بگ فیلترها از یک محفظه تشکیل شده است که فیلترهای کیسه ای درون آن قرار دارند. مکانیزم عمل بگ فیلتر بدین صورت است که بعد از خروجی آن یک فن سانتریفیوژ قرار داده می شود و فن سانتریفیوژ با مکش هوا باعث می شود هوای آلوده وارد محفظه ی بگ فیلتر شود. مسیر جریان هوا در درون محفظه ی بگ فیلتر به گونه ای است که هوای ورودی برای خارج شدن باید از سطح فیلتر های کیسه ای عبور نماید. با عبور هوا از فیلتر های کیسه ای گرد و غبار بر روی آن مانده و هوای تمیز از خروجی محفظه ی بگ فیلتر خارج می شود .

فیلتر های کیسه ای بگ فیلتر را اکثرا می توان تمیز نمود. بطور کلی پاکسازی این نوع از فیلتر های کیسه ای معمولا به سه روش صورت می گیرد که عبارت از تکان دادن، جریان معکوس، هوای فشرده یا پالس جت می باشند .

تاریخچه سیستم بگ فیلتر

بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) یک سیستم کنترل آلودگی هوا می باشد که ذرات جامد موجود در هوا را با کارایی بسیار عالی حذف می کند .
بگ فیلتر ( غبارگیر کیسه ای ) از سال 1970 میلادی بعد از اختراع پارچه ها و الیافی که قابلیت تحمل دمای 350 درجه فارنهایت را داشتند، رواج بسیاری پیدا کرده است .

اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر

بگ فیلتر یا غبارگیر صنعتی طراحی خاصی دارد. در ادامه شکل ظاهری و اجزای تشکیل دهنده آن را مورد بررسی قرار می دهیم. کیسه ها، مهم ترین اجزای تشکیل دهنده غبارگیر صنعتی به شمار می روند. در واقع این سیستم از چند کیسه استوانه ای شکل ساخته شده که همگی آن ها از جنس پارچه ساخته می شوند. فیلترهای به کار رفته در غبارگیر صنعتی دارای سطحی مخروطی شکل هستند. این مخروط های کوچک به ذرات و گردوغبار اجازه نمی دهند که از سطح بگ فیلتر یا همان غبارگیر صنعتی عبور کنند.

در نتیجه هوایی که حامل گردوغبار و ذرات آلاینده است وارد فیلتر کیسه ای شده، آلاینده های خود را بر روی سطح فیلتر به جا گذاشته و خود، از سطح آن عبور می کند. این عملیات آنقدر تکرار می شود تا ذرات بر روی هم انباشته شده و اجازه عبور هوا را از سطح بگ فیلتر نمی دهند. در این مرحله سیستم تمیز کننده، کار خود را شروع می کند. این سیستم، دستگاه غبارگیر صنعتی را برای فرایند فیلتراسیون آماده می کند. ( این کار هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین انجام می شود). حال بیایید با اجزای تشکیل دهنده بگ فیلتر (غبارگیر صنعتی) آشنا شویم.

– فیلترهای کیسه ای

– قفسه های نگهدارنده

– فن سانتریفیوژ

– کمپرسور هوا

– محفظه پایین دستگاه که هاپر جمع کننده نام دارد

– سیستم مخصوص تخلیه کردن غبار

– سیستم مخصوص برای پاکسازی فیلترهای کیسه ای

– بدنه اصلی غبارگیر صنعتی

– جرقه گیر (سیلیکون)

– ونتوری

– شیر برقی

– فن

– تابلو کنترل جت پالس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات پوسته -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تعیین کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.