وبلاگ

بگ فیلتر چیست؟

خلاصه مطالب

بگ فیلتر چیست؟

فیلتر کیسه‌ای یاهمان(بگ فیلتر) bag filter عبارت است از : محفظه ای شامل تعدادی کیسه معمولا با جنس پلی استر که با عبور گاز حاوی غبار از دریچه ورودی و حرکت به سمت خروجی فیلتر غبار موجود روی سطح خارجی کیسه ‌ها می‌نشیند. و بعد در مقاطع زمانی معین با اعمال پالس هوا، غبار موجود بر کیسه تکانده شده و به هاپر زیرین فیلتر ریخته می‌شود. به این ترتیب غبار از گاز جدا می‌شود.

یکی دیگر از تجهیزاتی که به صورت گسترده برای غبار زدایی هوا در صنایع سیمان استفاده می‌شود بگ فیلترها می‌باشند. این نوع از فیلترها دارای بازدهی غبارگیری بالا می‌باشند که با توجه به نوع غبار تا 99.9 درصد بازدهی دارند. عاملی که کاربرد آن را محدود می‌کند، دمای گاز ورودی به آن می‌باشد، با پیشرفت‌های جدید در تهیه الیاف کیسه ای دامنه استفاده از آن‌ها وسیع‌تر شده است.

با استفاده از مصنوعات نساجی جدید کیسه‌ها تحمل دمای بالاتر از 200 درجه سانتی گراد را دارند. عوامل زیر در بگ فیلترها نقش اساسی بازی می‌کنند:

جنس کیسه‌های مورد استفاده
منطقه غبار زدایی
ساختار و شکل کیسه ها
نوع سیستم غبار تکانی از کیسه ها
مورد آخری که موجب می‌شود، صنایع را به سمت استفاده از سیستم‌های غبارگیر مبتنی بر پالس هدایت نماید. در این نوع از بگ فیلترها با تزریق پالسی از هوای فشرده در مدت زمان کوتاهی غبارتکانی کیسه‌ها انجام می‌شود. این نوع از فیلترها به صورت گسترده در قسمت‌های مختلف صنایع سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیلترهای جت پالس عمدتا دارای شش بخش اصلی می‌باشند که عبارتند از:

داکت ورودی و محفظه ورودی گاز حامل غبار با فیلتر
کیسه‌های الیافی فیلتر
صفحه مشبک
شیرهای پالس
لوله‌های دمنده به کیسه ها
محفظه و داکت خروجی گازهای تصفیه شده
شرح فرایند عملکرد بگ فیلترها

گاز حامل غبار وارد فیلتر می‌شود و توسط بافل و به طرف قیف‌های خروج مواد برگردانده می‌شود. گاز غبار آلود به یکی از خانه‌های فیلتر وارد شده و ذرات غبار با قطر بزرگ‌تر پس از ورود تحت تاثیر نیروی وزن خود به طرف هاپر حرکت کرده و مابقی روی کیسه‌های فیلتر جمع می‌شوند. زمانی که ضخامت غبار جمع شده روی کیسه‌ها به حدی برسد که جریان به سختی عبور کند مرحله تمیز کردن کیسه‌ها آغاز می‌شود.

وظیفه بخش ورودی کاهش سرعت گاز است و به ذرات درشت مجال سقوط آزاد به هاپره‌های زیر فیلتر را می‌دهد و باعث توزیع یکنواخت گاز حامل ذرات ریز غبار بین کیسه‌ها می‌شود. توزیع گاز باعث می‌شودکه جریان گاز روی کیسه‌ها سایش بیش از حد ایجاد نکند.

گاز حامل غبار به طرف کیسه‌ها رفته و از آنجا وارد محفظه هوای تمیز کننده می‌شود و سپس توسط فن مکنده به دودکش ارسال می‌شود. در همان زمانیکه عمل فوق به طور مستمر انجام می‌شود، هوای پالس از طریق شیرهای پالس و نازل‌ها توسط تابلوی برنامه ریزی شده الکتریکی به طور دوره ای به داخل کیسه‌ها به طور لحظه ای دمیده می‌شود و باعث جدا شدن مواد از سطح خارجی کیسه‌ها می‌شود. مواد جدا شده وارد هارپر شده و از آنجا توسط سیستم‌های انتقال به بیرون فیلتر هدایت می‌شود.

هر ردیف از کیسه‌های فیلتر به وسیله یک لوله و نازل جداگانه که در قسمت بالای کیسه‌ها تعبیه شده، با استفاده از هوای فشرده تمیز می‌شود. برای این منظور مخزن‌های هوای فشرده تمیز می‌شود. برای این منظور مخزن‌های هوای فشرده با شیرهای دیافراگمی مکمل در انتهای هر نازل قرار گرفته است. این شیرهای دیافراگمی به وسیله شیرهای سلنوییدی که خود به وسیله کنترلر الکترونیکی به صورت تناوبی عمل می‌کنند، باز و بسته می‌شوند. هوای فشرده که از مخزن هوای فشرده خارج می‌شود، از طریق لوله‌های دمنده نازل و جت لوله ای انژکتوری که دقیقا در بالای کیسه‌ها تعبیه شده است، به داخل کیسه دمیده و هدایت می‌شود. بر اثر خاصیت انژکتوری، مقداری از هوای محفظه  تمیز نیز به داخل کیسه‌ها مکیده می‌شود. با استفاده از این روش حتی کیسه هایی به طول شش متر نیز قابل تمیز شدن می‌باشند.

پالس هوای فشرده که باعث تمیز شدن کیسه‌ها می‌شود در مقایسه با چکش‌های ضربه زن الکترودها مثبت و منفی در الکترودها با توجه به حجم تجهیزات مربوط، از قبیل موتور گیربکس ها، آویزگاه ها، سندان‌های مثبت و منفی، استهلاکی نداشته و به تعمیرات و تنظیمات مکانیکی طاقت فرسا نیازی ندارد.

در استفاده از بگ فیلترها در غبارگیری گازهای حاصل از احتراق و پخت کلینر مساله مهمی که باید مد نظر قرار گیرد، میزان کیسه‌های فیلتر در برابر گازهایی با درجه حرارت بالا می‌باشد. با تغییرات تکنولوژی تولید کلینر استفاده از بگ فیلترها دستخوش تغییر قرار گرفته اند که آخرین آن‌ها پایین آوردن دمای گازهای خروجی به دمای کمتر از 200 درجه سانتی گراد می‌باشد. استفاده از بگ فیلترها باعث غبارزدایی گازها تا 10 میلی گرم بر مترمکعب می‌شود.

وظیفه بگ فیلترها جداسازی ذرات جامد از گازهای خروجی به‌وسیله فیلترها است. گردوغبار جذب فیلتر شده و هوای تازه توسط جریان هوای معکوس به بیرون هدایت می‌شود. فیلترهای کیسه‌ای ذرات معلق سمی با اندازه خیلی ریز در حد میکرون را بر روی سطح خود جذب کرده و ذرات جامد را به بیرون از دستگاه هدایت می‌کنند. غبارگیرهای صنعتی متشکل از چند فیلتر هستند که جنس آنها بسته به نوع ذرات معلق از کتان، پلی‌استر، نایلون مقاوم در برابر حرارت و یا حتی شیشه می‌باشد. فیلترهای کیسه‌ای قابل تعویض بوده و بعد از استفاده طولانی‌مدت نیاز باید با یک فیلتر کیسه‌ای نو جایگزین شوند.

اجزای تشکیل‌دهنده سیستم غبارگیر صنعتی چیست؟

اجزای بگ فیلتر عبارتند از:

 • بدنه اصلی دستگاه
 • فیلترهای کیسه‌ای قابل تعویض
 • کمپرسور هوا
 • هاپر جمع‌کننده
 • سیستم تخلیه کننده گردوغبار
 • سیستم پاک‌سازی فیلترهای کیسه‌ای
 • فن سانتریفیوژ
 • جرقه گیر
 • شیر برقی

 موارد استفاده بگ فیلترها چیست؟

سیستم بگ فیلتر در کارخانجات و محیط های صنعتی کاربرد وسیعی دارد. موارد استفاده این سیستم عبارتند از:

 • کوره ذوب‌آهن و فلزات
 • سیلوهای سیمان
 • کارخانجات تولید کاشی و سرامیک
 • صنایع فولاد
 • کارخانجات تولید مواد شیمیایی
 • کارخانجات تولید دارو
 • صنایع غذایی
 • کارخانجات تولید آسفالت

این سیستم امروزه بیشتر در مورد گرد و غبار های الیافی مانند گرد و غبارهای حاصل از فراوری چوب یا غلات رایج است. مکانیزم این سیستم بدین صورت است که هوای معکوس تولید شده توسط فن یا دمنده فشار متوسط توسط یک بازوی چرخان روی کیسه ها هدایت می شود و هوای معکوس را به داخل آن ها می دمد تا گرد و غبار را از روی کیسه ها جدا سازد. انواع بگ فیلترهای جریان هوای معکوس، هوای کمتری نسبت به پالس های فشرده جت پالس ایجاد می کنند. این یک سیستم تمیز کننده کم فشار و با حجم بالا است که سایش و پارگی کیسه ها را کاهش می دهد.

 

این سیستم دارای بیشترین بازده نسبت به انواع دیگر سیستم های پاک سازی فیلترها را دارد. موقع عملکرد آن نیاز به خارج کردن بگ فیلتر از خط نمی باشد. امروزه بگ فیلترهای جت پالس رایج ترین نوع بگ فیلترها می باشند. مکانیزم این سیستم به این صورت است که هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور درایر توسط نازل های مجزا در بالای هر کیسه، به داخل کیسه ها دمیده می شود. با انفجار هوا داخل کیسه ها، گرد و غبار موجود از سطح کیسه ها جدا شده و سطح کیسه ها تمیز می شود. در بالای هر ردیف از کیسه ها یک لوله هدایت کننده هوای فشرده قرار داده شده که یک انتهای آن بسته و انتهای دیگر آن توسط شیر برقی کنترل می شود.

هنگام عملکرد سیستم جت پالس این شیرها باز شده و هوای فشرده در داخل این لوله جریان می یابد. از طریق نازل موجود در بالای هر کیسه هوای فشرده را داخل هر یک از فیلترها می دمد. همچنین جهت هدایت هوا در داخل کیسه ها از ونتوری استفاده می شود. با دمش هوای فشرده به داخل کیسه ها، گرد و غبار موجود در سطح فیلتر ها جدا شده و به پایین رانده می شود و توسط هاپر جمع آوری می شود. انتهای هاپر به یک شیر دوار متصل است که ذرات جمع آوری شده توسط هاپر را به بیرون از بگ هاوس هدایت می کند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات پوسته -> سربرگ -> منو -> منو موبایل (دسته ها) تعیین کنید
سبد خرید
برای دیدن نوشته هایی که می خواهید، شروع به تایپ کنید.